Blog despre firme.Operatiuni financiar contabile de la A la Z inclusiv monografie contabila, despre taxe si impozite , despre resurse umane(contracte de munca , revisal, state de plata , contributii sociale) caracteristici firme, despre infiintari firme, contracte comerciale, etc
5/30/2025
Aprobarea modelului si continutului unor formulare fiscale
Ordinul Presedintelui ANAF 649/13.05.2025 privind modificarea și completarea Ordinului președintelui Agenției Naționale de Administrare Fiscală nr. 587/2016 pentru aprobarea modelului și conținutului formularelor utilizate pentru declararea impozitelor și taxelor cu regim de stabilire prin autoimpunere sau reținere la sursă a fost publicat in MONITORUL OFICIAL 453/15.05.2025
:Articolul I
Ordinul președintelui Agenției Naționale de Administrare Fiscală nr. 587/2016 pentru aprobarea modelului și conținutului formularelor utilizate pentru declararea impozitelor și taxelor cu regim de stabilire prin autoimpunere sau reținere la sursă, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 94 din 8 februarie 2016, cu modificările și completările ulterioare, se modifică și se completează după cum urmează:1. Anexa nr. 1 „Declarație privind obligațiile de plată la bugetul de stat“ se modifică și se înlocuiește cu anexa nr. 1 la prezentul ordin.
2. Anexa nr. 2 „Declarație rectificativă“ se modifică și se înlocuiește cu anexa nr. 2 la prezentul ordin.3. Anexa nr. 4 „Instrucțiuni de completare a formularului 100 «Declarație privind obligațiile de plată la bugetul de stat», cod 14.13.01.99/bs“, se modifică și se completează după cum urmează:a) la capitolul I „Depunerea declarației“ punctul 1 „Termenul de depunere a declarației“ subpunctul 1.3 „Alte termene:“, litera u) se modifică și va avea următorul cuprins:u) până la data de 25 mai inclusiv a anului pentru care se datorează impozitul, în cazul impozitului pe construcții, potrivit art. 499 alin. (1) din Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare.
Pentru contribuabilii care intră sub incidența art. 16 alin. (5) din Legea nr. 227/2015, declararea impozitului pe construcții se efectuează până la data de 25 inclusiv a lunii a cincea a anului fiscal modificat pentru care se datorează impozitul.“;b) la capitolul II „Completarea declarației“ punctul 3 „Secțiunea B «Date privind creanța fiscal㻓, după subpunctul 3.2.16 se introduce un nou subpunct, subpunctul 3.2.17, cu următorul cuprins:3.2.17. Obligația prevăzută la poziția 112 «Impozit pe construcții» din Nomenclatorul obligațiilor de plată la bugetul de stat se declară de către contribuabilii prevăzuți la art. 496 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, după cum urmează:Rândul 1 «Suma datorată» - se înscrie suma reprezentând impozitul pe construcții datorat în perioada de raportare, conform legii.Rândul 2 «Bonificație» - se înscrie numai de către contribuabilii care îndeplinesc condițiile prevăzute la art. 499 alin. (4^1) din Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare, suma reprezentând bonificația.Rândul 3 «Suma de plată» - se înscrie diferența dintre suma înscrisă la rândul 1 și suma înscrisă la rândul 2 numai de către contribuabilii care îndeplinesc condițiile prevăzute la art. 499 alin. (4^1) din Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare, ceilalți contribuabili înscriind suma de la rândul 1.
Articolul II
Anexele nr. 1 și 2 fac parte integrantă din prezentul ordin.
Articolul III
Contribuabilii care se încadrează în condițiile prevăzute la art. 499 alin. (4^1) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, și care au declarat impozitul pe construcții până la data intrării în vigoare a prezentului ordin vor depune formularul 710 „Declarație rectificativă“ pentru a evidenția bonificația, potrivit legii
.Articolul IV
Direcțiile de specialitate din cadrul Agenției Naționale de Administrare Fiscală, Direcția generală de administrare a marilor contribuabili, direcțiile generale regionale ale finanțelor publice, precum și unitățile fiscale subordonate acestora vor duce la îndeplinire prevederile prezentului ordin.Articolul VPrezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Anexa nr. 1*)*) Anexa nr. 1 este reprodusă în facsimil.(Anexa nr. 1 la Ordinul nr. 587/2016)
Publicat de
Aneta Mitroi
la
5/30/2025 10:00:00 a.m.

Trimiteți prin e-mail
Postați pe blog!Trimiteți pe XDistribuiți pe FacebookTrimiteți către Pinterest
Etichete:
an fiscal,
anexa,
buget de stat,
contribuabili,
creante fiscale,
declaratie,
formulare,
impozit,
lege,
monitorul oficial,
obligatii de plata,
ordin
Locația:
România